Ольгерд Бахаревич — отзывы о творчестве автора и мнения читателей

Отзывы на книги автора «Ольгерд Бахаревич»

Osman_Pasha

Твор нагадаў «Мову» Віктара Марціновіча. Здаецца тут таксама нібы недалёкая будучыня. Здаецца і па тэрыторыі Беларусь. І дакладна ў тым часе і на той тэрыторыі існуюць сур'ёзныя праблемы з мовай. Мовы наогул амаль не існуе, людзі размаўляюць на падобным да трасянкі дыялекце і ўсе прагнуць навучыцца гаварыць на Языку. Не. Думка не дакладная. Паспрабую так. Movy naohuł amal nie isnuje, ludzi razmaŭlajuć na padobnym da trasianki dyjalekcie i ŭsie prahnuć научиться говорить на Языке.
Доктар – нарадзіўся і жыве на гэтай тэрыторыі. У дзяцінстве пасябраваў з дзяўчынкай, каб навучыцца гаварыць на Мове. І пад час гэтага сяброўства ён знаходзіць у роце ў дзяўчынкі костку якая замінае гаварыць на чыстым Языку. Ужо ў сталым узросце Доктар распрацоўвае метад па выдаленню гэтай косткі і адкрывае Лагер для дзяцей, дзе і займаецца саёй справай.
Бацька дзяўчынкі Сіа-Лёсі навучыў яе размаўляць на Мове, і зусім забараняе ёй выкарыстоўваць Язык. Аднак праз некаторы час яго ўсё ж выкрываюць нейкія службы, падобныя да сацыяльных, і дзяўчынку забіраюць ад Бацькі, і накіроўваюць у той самы Лагер. Але забіраюць яе не адну, а разам з братам Лёччыкам, які раптоўна з'яўляецца у кватэры. Праз нейкі час Бацька знаходзіць і вызваляе дзяцей, але праз нейкі час губляе іх у лесе.
Шыфр да назвы рамана даецца ў радках, якія прыгадваюцца як любімая песня дзяцей:

Як я тoлькi нapaдзiўcя
Бaцькa cкaзaў: «Кeпcкa бyдзe!»
Нy дык жa нe пaмылiўcя:
Здзeкaвaлicь Бoг i людзі.

Гэта першыя радкі аповесці ў вершах Фpaнцiшка Бaгyшэвiча пад назвай «Кeпcкa бyдзe!» Галоўнага героя якой і клічуць Аліндаркай. І здаецца калі ў таго Аліндаркі ўсё склаался ня добра, чаго чакаць ад яго «дзяцей»? А імі напэўна з'яўляюцца і Лёся з Лёччыкам, і ўсе дзеці з Лагера, а можа і наогул усе беларусы. Мне здаецца, што не ўсё так дрэнна, як здаецца пасля прачытання твору, і фінал у яго ўсё ж аптымістычны. Бо, па-першае, для дзяўчынкі хэпі-энд аўтар змясціў адразу ў другім раздзеле. А па-другое напрыканцы выяўляеццца, што нават для Доктара, который разговаривает лишь на русском, усё ж існуе патрэба тайна размаўляць па беларуску, і нават знаходзяцца людзі якія ўсё яшчэ могуць з ім размаўляць на чыстай мове. Нягледзячы на тое, што Доктар шмат зрабіў каб гэту мову знішчыць.

27 сентября 2020

ZhenyaMartynovich

У кожнага свае Шабаны (малая Радзіма). У кожнага свая невытлумачальная настальгія. Як па арміі ў дэмбелёў, як у людзей, якія выпісаліся з бальніцы і г.д. Захапіла лірычная частка, якая складаецца з невялікіх эсэ пра малалетства, юнацтва, сталенне героя. Часткі пра Сіманенку не натхнілі. Калі шчыра, то пры перачытванні я да іх нават і не звяртаўся. На мой суб'ектыўны погляд, гэтую кнігу можна было б падзяліць на 2. І тая "лірычная" частка атрымала б адзнаку "выдатна", а другая "траяк". Разам жа яны атрымліваюць "добра". Але хочацца верыць, што наступныя кнігі аўтара будуць больш прадуманымі.

24 января 2015

DominikaRudzis

... други моя, назвать чуть ли не гимном феминизму книгу о том, как обиженные жизнью и обиженные на жизнь девчонки с автоматами в руках захватывают недавно отреставрированный (sic!) замок в Стране Замков и держат в заложниках пару десятков туристов, - перебор, имхо... все они, от коровы Жуты (реальной коровы, между прочим, которую террористки требуют освободить) и до Белой Мухи в "нереально белом платье", выглядят ненатурально... они искуственны в ткани повествования, несмотря на, в общем-то, реальные и жуткие порой истории, с ними произошедшие... очень невнятен главный герой, некоторые сцены излишне натуралистичны, изображение европейских и русских туристов нарочито карикатурно... это гимн антифеминизму, это история сломанных женских судеб, которые привели к тому, к чему привели, - к искусственной надуманной ситуации, в которую автор поместил всех персонажей...
... по прочтении остаётся почти стопроцентная уверенность в том, что у автора проблемы с женщинами, и непростые, а ещё имеет место быть какая-то пубертатная психологическая травма...
... корову жалко... а от автора ожидала большего...

2 марта 2019

DominikaRudzis

... корову жалко... а от автора ожидала большего...

2 марта 2019

AlenichkaK

282 с.
@halijafy

"На трасянцы «шабаны» — далёкая, пазбаўленая начных клюбаў, талеранцыі і мэтро мясцовасьць, дасьледаваньне якой зьвязанае з пэўнай рызыкай." (На трасянке «шабаны» — далекая, лишенная ночных клубов, толерантности и метро местность, исследование которой связано с определенным риском.)

"На ша пачынаецца, на баны сканчаецца, — прамовіў Даніла пакрыўджана. — Туды хутка мэтро пусьцяць." (На ша начинается, на баны заканчивается - промолвил Данила обижено. - Туда скоро метро пустят.)
Хах. Метро как не было, так и нет(((

" - Мне нельга, бо пост, а вы частуйцеся! — сказаў ён, працягваючы клізмы Данілу. — Прастэрылізаваныя. Вунь там прыбіральня!»
- «Што гэта?»
- «Ну ня будзем жа мы тут па чарках разьліваць! — незадаволена скрывіўся чалавек у халаце. — Ня тое месца! А тара? Яе куды? Дый шмат ты там вып’еш… А гэта — найноўшая мэтода. У Эўропе цяпер модна!"
(- Мне нельзя, потому что пост. А вы угощайтесь! - сказал он, протягивая клизму Даниле. - Простерилизованная. Туалет там!
- Что это?
- Ну не будем же мы по рюмкам разливать! - с недовольной миной сказал человек в халате. - Место не то! А тара? Ее куда? Да и много ли ты там выпьешь... А это - найновейшая метода. В Европе теперь так модно!)

Ну ТАКОЙ двоякий роман (особенно для меня как жительницы микрорайона Шабаны). И смешной, и грустный одновременно. И реалистичный, и вымышленный. И цепляющий, и отталкивающий крепкими ругательствами.

Да что там говорить, любому жителю Минска, читая это произведение, будут знакомы и описание, и впечатление, а местные или жители из ближайших районов, возможно, вспомнят и болевые ощущения . Думаю, все это было близко и самому автору, ведь он прожил в Шабанах до своего 19-летия.

Но все это было раньше. Сейчас район как район.

Кстати, первое художественное произведение, посвященное Шабанам. Я бы даже не смогла назвать жанр этого произведения. Как модно говорить в танцах, это какой-то экспериментал.

Итак, главная героиня София отправляет мужа вынести мусорный пакет к мусорным бакам. Как был, в тапочках, Симоненко (супруг) выносит его и пропадает бесследно.

Замечу, происходит это далеко не в Шабанах, но позволяет узнать и о происхождении района, его топономике, о местных жителях, истории и многом другом.

Шабаны, как и главная героиня София, это и конкретный образ, и собирательный. Сам автор говорит, что их можно встретить в любой части света.

Ну а у меня тут уже выстроилась очередь за этой книгой, поэтому отзыв и не заставил себя ждать.

Советую читать. Тут вам и про город, и про страну, и про войну, и про соседей, и про любовь, и про взаимопомощь, и даже про политику. И все попадает в цель! Кстати, автор современный белорусский. На русском языке тоже можно почитать.

28 марта 2021

kce...@gmail.com