Рецензия Wise787 на книгу — Володимира Лиса «Острів Сильвестра» — MyBook

Отзыв на книгу «Острів Сильвестра»

Wise787

Дуже цікавий та неординарний роман. Перш за все це історія в історії. Такий собі чоловік Сильвестр їде на острів з рушницею. Лунає постріл і він падає.

Він приплив на острів і застрелився.
Він приплив на острів, припнув до берега човна, дістав з човна рушницю і застрелився.
Він приплив на цей маленький безлюдний острів, розташований майже посередині лісового поліського озера, припнув до берега човна, дістав із човна рушницю і застрелився.

Думаєте, що це кінець? Ні, з цього лише починається роман Володимира Лиса. Мушу зазначити, що сюжет доволі нетиповий. Є щось від сюрреалізму та маг реалізму.

Перш за все вражає розмах твору та питання які там лунають. На острові зайці справді розмовляють з людьми чи це лише примарення? Чи стріляв у себе Сильвестр? Що сталося із близнючкою Ліди? Наскільки образ вигаданих дітей втілився в реальний світ? І хто є автором записок про Сильвестра, який минає на сторінках книги?

Мені особисто сподобалися екзистенційні мотиви роману. Реальний світ Сильвестру замінює філологія: слова, рифми, ритми, звуки, метафори, алюзії тощо. Це своєрідна форма ескапізму тікати від реальності у філологічні хащі лісу, стати кандидатом наук та взагалі експертом з аналізу чужих текстів. Це протест проти абсурдності світу (про що писав Камю). Та чи може він написати свій текст? Так, Сильвестр виносив задум написати роман про людину, яка припливає на острів і застрелюється з рушниці. З цього він почав свій рукопис. А де межа уявного світу та реального, коли він насправді хоче здійснити задумане?

Власне концепція смерті – це виклик проти несправедливого, абсурдного життя. І Сильвестр здійснив свій задум. Чи може це лише його уява? Вже на острові Сильвестр розуміє, що даремно змарнував життя, бо програв, якщо здався. Чи міг він десь на роздоріжжі зробити інший вибір, обрати правильну стежку та стати щасливим? Міг, звичайно, але не зробив.

Роман доволі цікавий. Іноді нагадує кошмарний сон або примар, які постійно переслідують. Були моменти для мене незрозумілі. Насправді, в романі більше запитань ніж відповідей. У Володимира Лиса є ще чудові романи, які мені сподобались: «Століття Якова», «Камінь посеред саду» та «І прибуде суддя». Варто і далі знайомитися із творчістю цього письменника.

6 декабря 2019