Жовтий князь

4.8
    bezkonechno

Посланець вернувся, бо з сіней сільради виступили два сизомундирні міліціонери і покурюють. Потягнули з перехрестка до сільради — місцеві партійці.
    Микола на них вимовив:
    — Хліботруси!
    — А ми ні: ми хліботруди, — сказав Андрій.
    — В основному вірно; але хліботруди не ми з тобою, а старші. Ми хлібокуси.
    Андрій мовчки згодився; потім повідомив:
    — Я знаю, хто всякі другі.
    — Що знаєш?
    — Є хлібопроси, і всякі.
    — Добре! — сказав Микола. — Твій горщик здібний варити. А ще?
    — Ну, є… хлібоноси і хлібовози.
    — Ще — хто?
    — Ще, зараз подумаю, є хліботорги, і хлібокупи, хлібокради. Це все.
    — Гаразд. А хто — ті, що хліб дають хлібопросам? Андрій думав і вагався, і не міг сказати; видно, знайшов слово, яке не задовольняло — плечима знизав від невирішення.
    — Звуться: хлібодани! — назвав Микола, — Їх мало; витіснили їх сильніші. Скажи, хто ті, що хліб беруть?
    — Хлібобери, чи ні…
    Микола поправив:
    — Вони хлібохапи.
    Засвоївши новий термін, Андрій показав на збір коло сільради, куди прикотили дрожки.
    — Пам'ятай, — попереджує Микола, — щоб замок держав на губі! Десь проквакаєшся з назвами, тата замучать по арештах: через нас. Зрозумів?

Ця книжка - найстрашніша, наймоторошніша з тих, які я коли-небудь читала і, мабуть, з тих, які ще читатиму. Дивно, але я майже не пам'ятаю її зі школи. Скоріше всього, в школі просто ще трохи не той вік, щоби поринути в таку книгу достатньо глибоко. Це та історія, яку треба перечитувати раз на три-чотири роки. Дуже цікаво спостерігати за тим, як змінюється власне сприйняття тексту. Сприйняття своєї історії. Певно, що цей твір найбільш яскраво здатен показати читачеві, наскільки той подорослішав за ці роки.
    Знаєте, вперше за моє читацьке життя сталося несподіване і дивне: в мене працювали не тільки уява і емоції, а й... самопочуття. Протягом читання історія так глибоко проникала в мою сутність, просто неймовірно. Читала я вночі. В цілковитій темряві і тиші уява малювала мені страшні образи живих трупів, таких буденних і нетипових кладовищ.... Емоції постійно давали волю: хотілося плакати, кричати, жаліти, співчувати, вболівати за тих стражденних людей. Підсвідомо навіть шорохи лякали, настільки заглиблювалась в зміст. Самопочуття творило дивні речі: то мені хотілося їсти, то страшенно нудило...
    Дуже-дуже страшно жити в голодному світі: коли споживаєш навіть найбільш неїстівні продукти і речі з навколишнього середовища, про які сучасна людина навіть і подумати не може, як про їжу... Коли апетитним здається найбридкіше, коли буквально сходиш з розуму від голоду, а всюди лежать трупи. Коли навіть живі вже як трупи... Пережити голод - найбільший героїзм. Ось же вони - герої... Це просто нема слів, як страшно, не описати...
    Які ж ми з вами щасливі, що живемо без голоду і холоду, а навіть можемо експермментувати з різноманітною їжею! Цю книжку неможливо прочитати швидко, вона пронизує наскрізь холодом, страхом, мороком, життям і лиховісною смертю. А сім'я Катраників уособлює мільйони сімей, всіх і кожного, хто пережив голод і хто поліг страшною смертю...
    Мабуть, найбільше, що ми можемо зробити на сьогодні - засвічувати в кожній хаті свічку в четверту суботу листопада кожного року. Ці вогники нашого життя символізують пам'ять мільйонів загублених життів... Нам залишається засвічувати вогники, не забувати про хвилину мовчання і пам'ятати.

— Як по-новому грудень?
    — Зветься: трупень.
    — Січень — як?
    — Зветься: могилень.
    — А ті, що попереду?
    — Вересень тепер розбоєнь, бо грабували всіх, жовтень — худень, а листопад — пухлень.
    — А після січня?
    — Лютий — людоїдень, березень — пустирень, квітень — чумень, а далі я забув.

solodkyi

Писать даже не рецензию, а самый что ни на есть пустяшный отзыв на «Желтого князя» — вначале это кажется задачей совершенно бесполезной и почти невыполнимой. Мне не помог даже недельный тайм-аут, взятый для осмысления.

Зачем и кому рекомендовать Барку, которому я поставил пять звезд? Сегодня такого не читают. Однозначно. Ну, может быть, по программе. Или по диагонали. А потом, отмахнувшись от всего этого, возвращаются к привычному фэнтези или чему-нибудь, щекочущему не душу, а скорее гениталии.

О чем пишет Барка? О ничем неприкрытом страдании, о жизни и смерти в нем. О страшной и тщательно спланированной несправедливости, выкосившей целое поколение украинских селян. И все это на примере одной дружной, но загнанной в угол и вымирающей семьи.

Как пишет Барка? Без натурализма, но в подробностях. Не смакует, но фиксирует. И вместе с тем, активно пытается осмыслить. Поэт и религиозный мыслитель, автор, никогда не расстававшийся с Апокалипсисом, делает это в свойственном себе мистическом ключе.

Вывод: особо не стараясь быть оригинальным, Барка создал оригинальнейшее и одно из самых ярких произведений мировой литературы ХХ века. Такие книги не пишутся из-за денег и не читаются ради развлечения...

LANA_K

Я довго не могла підібрати слово, яким можна охарактеризувати цю книгу. Сказати, що книга сподобалась не можу тому, що події, описані в книзі не можуть подобатись. Вони жахають своєю реалістичністю.

Голодомор в цій книзі показаний на історії однієї родини. Саме від цього починаєш ще більше розуміти всю складність життя людей в Україні 32-33 років минулого століття. Описи вражають своєю реалістичністю, а мова тексту додає ще більшої реальності. Адже не могли звичайні сільські люди розмовляти гарною літературною мовою. Скоріше вони говорили серцем, душею. Всі їх відчуття, такі тяжкі в своїй реалістичності, автор вилив на папері дуже тонко. Читаєш, і стає страшно від того, що таке могло коїтись на цій гарній землі, яка завжди славилась своєю щедрістю.

Дуже жаль, що селяни не змогли завчасно вибороти своє право на життя. Коли вони це зрозуміли, то було вже пізно. Адже всі сили було витрачено лише на те, щоб вижити. Моторошно стає на душі від опису сцен людоїдства. Та людям від цього злочину не ставало краще. Вони божеволіли, а потім помирали від цього божевілля. Таке пережити просто неможливо.

Кожен рядок, кожне слово сповнене смутку, болю, страху за цей відрізок історії. Таке не можна забути, чи просто викреслити історію. Кожна сучасна людина повинна пам’ятати ці події. Сучасні діти, вивчаючи цей твір в школі, мають оцінити все те, що має зараз. Я згадую себе в дитячі роки, коли сама відмовлялась від тієї їжі, яку готували вдома, лише тому, що не хотіла їсти цибулю в супі. Мені було смішно, коли бабуся казала, що не можна кидатися хлібом. Тепер я краще розумію справжню ціну, яку було заплачено за сучасне наше життя.

Для мене ця Книга – Видатна. Вона не лише розповідає про реальну історію України, але і вчить нас не забувати своє минуле.

Celine

Я специально приурочила чтение этой книги к концу ноября, когда в Украине отмечают память жертв Голодомора 1932-1933 г. выкосившего не просто миллионы людей, а выкосившего целый пласт крестьянства. Голод был искусственный, усатому кровопийце был нужен хлеб, чтобы гнать его на запад в обмен на оборудование и технологии, а кроме того ставилось целью подломить глухое сопротивление крестьянства которых наганами загоняли в ненавистные колхозы.
    Василь Барка сам был очевидцем той страшной зимы, и правдиво и подробно он описывает все - и принуждение к вступлению в колхозы, выемку у населения всего съестного до последней крошки, торгсины созданные опять же для того, чтобы через нужду оголодавший народ нес туда все, что осталось - начиная от фамильных драгоценностей бывшей аристократии и буржуазии, и заканчивая крестильным крестиком или обручальным колечком самого бедного и неимущего крестьянина.
    Еще одна книга, которая страшно и талантливо описывает то, через что прошел украинский народ. Улас Самчук ("Марiя"), Мирон Долот ("Страта голодом"), Светлана Талан ("Расколотое небо") и вот теперь Василь Барка - это те книги на тему Голодомора, которые я прочитала и каждая из них оставила незаживающую рану в моей душе.
    А сегодня, 28 ноября, я вечером зажгу свечу на окне в память о тех, кто погиб самой страшной смертью. Вiчна память.

UPD: Наткнулась на интересную ссылку сегодня. Почитайте.

Nina_M
    Була Україна мерцями укрита,
    Мільйони людей полягло…
    І мусять живі, скільки будемо жити,
    Завжди памятать: це було.

Дуже страшна й важка книга. Про те, як вимирало українське село. Як "червоні" ватажки-злочинці штовхали селян на страшні злочини. Як люди втрачали близьких - своїх матерів і дітей, бо хтось виконував план. І як ставали пустками оселі українців. І нікому було поховати загиблих.
    Скільки людей загинуло навіть не за свою непокору - не йти до колгоспу, а тому, що

Все вигребли в нас з погребів і засіків,
    Ні совісті в них, не жалю…
    Я згадую це - і у ночі зимові
    Від болю і досі не сплю.

Я теж не сплю після цієї книги. І щороку запалюю свічку пам’яті для тих, хто в 33-му став зорями.

Для тех, кто читает на русском

Дальше...

Была Украина мертвецами покрыта,
    Миллионы людей погибло...
    И должны живые, сколько будем жить,
    Всегда помнить: это было.

Очень страшная и тяжелая книга. О том, как вымирало украинское село. Как "красные" вожди-преступники толкали крестьян на страшные преступления. Как люди теряли близких - своих матерей и детей, потому что кто выполнял план. И как становились пустошам дома украинцев. И некому было похоронить погибших.
    Сколько людей погибло даже не за свое неповиновение - не идти в колхоз, а потому, что

Все выгребли у нас из погребов и закромов,
    Ни совести у них, не сожаления ...
    Я вспоминаю это - и в зимние ночи
    От боли до сих пор не сплю.

Я тоже не сплю после этой книги. И каждый год зажигаю свечу памяти для тех, кто в 33-м стал звездами.