feb23sale

Рецензии и отзывы на Чорна рада

161 уже добавил
    AlexSarat

"Нерівними на світ народжаємося, а рівними вмираємо!", або за 350 років нічого не змінилося
    Цей роман, я, хочу описати по пунктам:

1) Герої - Усі вони легкі для сприйняття і розуміння, і це дається легко, тому що, я вважаю - це історичні постаті, ну майже всі, але більшість були на землі українській, точніше жили, і творили історію, і всі хто вчив історію у 8 класі, думаю, що легко зрозуміють цей роман;

2) Жінки - Ось з філософією про жінок у цьому романі, я не дуже згоден. хоча воно й насправді все було так, але автор міг і не показувати цього боку української історії, або хоча би трохи покращити її, а то тут до жінок ставляться, як до майна та секс-рабині, і цитати котрі я виставив тому є доказом, хоча я ще багато цитат не виставив, бо вони були не дужі м`які, особливо для жіночої статі, а більшість користувачів цього сайту є жінками, а я поважаю кожну людину;

3) Демократія - Все ж таки в Козацькі часи, була в Україні демократія, тут як не крути, факт! І коли превселюдно вибирали гетьмана, це було на той час верхівкою демократії, і всі закони, які тоді правили у козаків, вони всі справедливі і їх би було можно використовувати в нашу часи, але світові гуманісти будуть в шоці, але якщо такі страшні речі творяться в Сирії і Білорусії, що в нас очі на потилиці, то ці закони пройдуть, це точно!

4) Взагалі всі люди - Люди, які були на Україні 350 років тому, такими й залишилися, люблять "повозмущаться" і протестувати, а також волю, безлади, героїзм і справедливість. Завжди у нас були і свої герої-коханці, як Петро, і борзі покидьки, як пан Тур, а також свої диктатори і заколотники з Януковичами, і звичайно будуть у нас щирі, добрі і юмористичні люди, як Черевань, які вірять і бачать тільки добро і жарти!

Висновок - це все наше, це ми, це наша Україна, і такими ми були, є і будемо!

tiptop

Одна из немногих книг школьной программы по украинской литературе, которая запала в душу. Очень было интересно читать про события периода Руины. Хотя я его не то чтобы не люблю, а скорее боюсь: он такой насыщенный и запутанный, в один год аж три гетьмана правили, а потом черт их не разберет, сколько еще их там было))) Но в этом романе все настолько живо описано, что становится совсем не страшно. Но кроме этого, что еще больше разжигало интерес к книге, динамика сюжета, масса приключений, любовь...))) Как раз книга для увлеченного школьника))

nimfobelka

Попереднє покоління письменників малювало прекрасну, ідеалізовану картину козаччини. Героїзм, самовідданість, надзвичайна любов до батьківщини, свобора, равенство и братство, як то кажуть. Батько Хмельницький, звільнена Україна і так далі. На це, звичайно, були свої причини, але на зміну цьому поколінню прийшли нові люди з новими поглядами, і серед них - Пантелеймон Куліш, автор першого історичного роману українською мовою. Він обирає не славетну добу хмельниччини, а період, який отримав назву "доба Руїни": Україна знову розідрана навпіл, гетьмани воюють між собою за булаву, козацтво запанувало і стало як би не гірше тих, від кого звільнило своїх земляків.
    Запорозьке козацтво - вже не лицарі, а... От що каже старий Шрам про запорожців:

а тепер хто йде на Запорожже? Або гольтяпака, або злодюга, що боїться шибениці, або дармоїд, що не звик заробляти собі насущного хліба. Сидять там окаяннії в Січі да тілько п’янствують, а очортіє горілку пити, так і їде в городи да тут і величається, як порося на орчику

Куліш використовує вальтерскотівський тип сюжету: на тлі значних історичних подій - чорної ради, протистояння доброчесного Сомка і підлого Іванця і таке інше - діють звичайні люди, зі своїми маленькими людськими турботами і почуттями. Петро закохується у Лесю, Череванівна хоче влаштувати долю своєї доньки якнайкраще, Леся розчаровується у красивому та статному гетьманові, Черевань - добрий і щирий чолов`яга, йому аби тільки усім його близьким добре було, низовий запорожець Кирило Тур, наче розбійник та харцизяка, але щирий та відданий, полковник Шрам - строгий, відповідальний, щирий патріот.
    І от читаючи роман, розумієш, що ці люди і справді колись були, жили, раділи і горювали, написані у підручниках імена Сомка і Брюховецького оживають, стають справжніми, і разом з ними оживає історія.

Sopromat

Чомусь у школі здавалося, що цей твір об,ємом з цеглину. Насправді він невеликий.
    Актуальний. Ніби не майже 400 років промайнуло...
    перший роман-хроніка.
    П. Куліш писав поезію- це відчувається в описах природи, двобою, у дівочім бажанні кохання.
    П.Куліш- історик. Це відчувається в описах боротьби за владу, в описі зажерливості та підступності претендентів у гетьмани, обіцянки справедливості черні, у описі "допомоги" Московії у виборах ( 8000 військо), у описі відношення до жінок ( "...жіноча річ коло припічка"), у описі надії на царя (..."душа праведна").
    Більш за всіх мені сподобався Кирило Тур.
    Жінкам він не сподобається : немов очур, викрадає дівчину, яка налякана до безтями.
    Йог не цікавить ні її думка, ні переживання матері та сестри.
    Не звик він до блюзнірства: говорить що думає.
    Стає з Петром на герць, але й допомагає у скрутному становищі.
    він відчайдушний, справедливий воїн: "...запорожця Господь створив не для запічка!"
    Старий Шрам нагадує Тараса Бульбу.
    Зірка відібрана за сумний висновок: "Може, се тілько на науку мирові і пустив господь Україну в руки харцизякам ( яке пророцтво!). Не можна, мабуть, інше, як тілько горем да бідою, довести людей до розуму!"

Vikysha_Malik

Чудова книга. Прекрасно показує атмосферу того часу, атмосферу нашого рідного краю та народу. Персонажі легкі на сприйняття, тим і симпатизує ця книга. Завжди любила українську історію, а після цієї книги тільки впевнилася в цьому. Тим паче що "Чорна рада" актуальна й досі, адже навіть сьогодні ми можемо побачити схожі ситуації. Також гарно висвічуються ментальні риси українців, такі як запальність, віра в краще, демократизм та інші. Всім раджу! Жаль, що не всі проникнули і до кінця зрозуміли цей шедевр.

Не можна, мабуть, інше, як тілько горем да бідою, довести людей до розуму.
    Где бесплатно?