Рецензии и отзывы на Жіноче тіло у традиційній культурі українців

4.2
    painter_ka

Мене завжди цікавила гендерна культура народів світу, особливо українців. Матеріалів з цієї тематики зустрічалось не так багато, як хотілось, але книга «Жіноче тіло у традиційній культурі українців» трохи втамувала мій інтерес.

В книзі 7 розділів, кожен з яких включає інформацію про певний період в житті жінки. Починаючи від того моменту перетворення дівчинки на молоду дівчину і до самої старості. Авторка опрацювала велику кількість джерел з цієї тематики та навіть їздила по селах і збирала інформацію з перших вуст, тому в книці багато прямої мови та цитат з першоджерел. Якщо чесно, то інколи через такий “народний” говір було важко зрозуміти, про що йдеться мова. Але незважаючи на це, книга читаєтся на одному диханні. Також великий плюс данного видання — це велика кількість ілюстрацій.

Єдиний мінус, як на мене, книга написана в форматі наукової роботи. В першому розділі описано теоретчні засади. Тобто, хто і коли займався дослідженнями з приводу данної теми. Потім друга частина з розділами дослідження самого автора, а потім висновки і список використаної літератури. Ті, хто писав наукові роботи зрозуміє, про що я кажу. В мене склалось відчуття, що я читала не книгу, а кандидатську чи докторську роботу.

Кричевский Федор Григорьевич "Невеста"
    Kitahara

З одного боку, у книзі зібрано цікавий і різноманітний фольклорно-етнографічний матеріал - і подано його в популярній, зрозумілій формі.
    З іншого, мабуть, я все-таки чекала глибшого аналізу. Висновки досить очевидні й скупі, хоча й обгрунтовані, звичайно.
    Було кілька речей, які примусили мене замислитися про те, як ці стародавні уявлення щодо природи жіночої тілесності впливають на сучасні комплекси жінки і стереотипи щодо неї в суспільстві. Однак свої висновки я зробила сама, і дещо прикро те, що автор у вступній частині якраз щось подібне в підсумку обіцяла. Але простеження зв'язку минулого і сучасності у книзі, на жаль, майже немає.

Однак, хоча науковий метод тут головно описовий, читання справді цікаве. Добір ілюстрацій у перевиданні "Книжкового Клубу" часом бентежить невідповідністю до тексту, а робота "Біля криниці" навіть уміщена двічі. Але загалом ілюстраціїї також урізноманітнили подачу матеріалу.

Дякую авторці за книгу і бажаю, як раптом вона колись сюди зазирне, подальших наукових успіхів.

katena1000000

В наш час - ми володіємо знаннями. Ще змалечку, дітям розповідають про будову та функції людського організму.В дитячому садку - валеологія, в школі - анатомія. Але як жили люди в ті часи, коли таких знань не було? Які знання мала жінка 18-19 ст.про фізіологію власного тіла?Які вірування, заборони були стосовно різних станів жінки: менструація, втрата цноти, вагітність, пологи. В жодному підручнику історії України ви не знайдете інформації на такі інтимні теми. А в книзі Ірини Ігнатенко розкриваються всі ці теми і навіть більше. У 18-19 ст в Україні надзвичайно важливим був перехід жінки із одного соціального стану в інший. Від дівчинки до дівчини, потім нареченої, жінки, матері, баби. Як впливало суспільство на всі ці зміни. Тому що, коли читаєш про "обряд комори", вечорниці і т. д., розумієш, що жіноче тіло не належало самій жінці. "...жінка традиційного суспільства була заручницею своєї нормальної природної фізіології, яку невтомно і прискіпливо контролювало суспільство - від розквіту й до згасання її фізіологічних функцій." Книга мені дуже сподобалась, вражає з першого розділу. Легко читається, є багато ілюстрацій та фольклору. Красиве оформлення та зручний формат. Рекомендую.

grinenkoas

Книга про те, як нелегко було у ХІХ на початку ХХ століття просто БУТИ жінкою. Мушу відзначити чудове оформлення видання, особливо картину на палітурці – вона прекрасна. Тема цікава, інтригуюча, місцями провокаційна. Авторка написала наукову роботу і представила її загалу, тому треба бути готовим до великої кількості філологічної термінології та до безлічі цитат із різноманітних джерел. Але це і є родзинкою книги.
    Часто прочитане мене шокувало, змушувало червоніти чи посміюватися, та це наша історія. І хай такі моменти не були притаманні усій Україні, але десь вони зустрічалися і були помічені авторами різних праць.
    Єдине, видання має декілька друкарських помилок, помічених мною. А так раджу до прочитання тим, хто цікавиться питаннями гендеру, жіночої долі в історії України. Та зауважте, що книга 18+.