Рецензии и отзывы на Жіноче тіло у традиційній культурі українців

painter_ka

Мене завжди цікавила гендерна культура народів світу, особливо українців. Матеріалів з цієї тематики зустрічалось не так багато, як хотілось, але книга «Жіноче тіло у традиційній культурі українців» трохи втамувала мій інтерес.

В книзі 7 розділів, кожен з яких включає інформацію про певний період в житті жінки. Починаючи від того моменту перетворення дівчинки на молоду дівчину і до самої старості. Авторка опрацювала велику кількість джерел з цієї тематики та навіть їздила по селах і збирала інформацію з перших вуст, тому в книці багато прямої мови та цитат з першоджерел. Якщо чесно, то інколи через такий “народний” говір було важко зрозуміти, про що йдеться мова. Але незважаючи на це, книга читаєтся на одному диханні. Також великий плюс данного видання — це велика кількість ілюстрацій.

Єдиний мінус, як на мене, книга написана в форматі наукової роботи. В першому розділі описано теоретчні засади. Тобто, хто і коли займався дослідженнями з приводу данної теми. Потім друга частина з розділами дослідження самого автора, а потім висновки і список використаної літератури. Ті, хто писав наукові роботи зрозуміє, про що я кажу. В мене склалось відчуття, що я читала не книгу, а кандидатську чи докторську роботу.

Кричевский Федор Григорьевич "Невеста"
    FlaumChouse

Мене завжди цікавила історія побуту. Нажаль дуже мало книг про буденне життя наших предків, як вони народжувались, росли , що їли, де спали, як лікувались тощо. В книзі Ірини Ігнатенко взагалі рідкісна тема інтимного життя . Хоча прочитавши історіографію можна побачити, що все ж таки ця тема широко досліджувалась, тільки не була популяризована. Авторка зробила велику дослідницьку роботу, Це справді наукова праця. Нема жодного голослівного твердження, кожна фраза підтверджується посиланнями на першоджерело.
    Про що книга? - Про тяжку жіночу долю. Дивлюсь з 21 століття в минуле і здається, що радощів у жінок було мало. З одногу боку українки не були заперті в теремі, а з іншого безліч заборон, що стосується саме жіночої фізіології. Жіноче тіло – це складний механізм, який протягом життя трансформується. Зазвичай при цьому і так мало чого приємного відчуваєш, на додаток самій жінці її тіло не належало. Суспільні потреби були вищі за індивідуальні. Жінка була лише частинка суспільства, і щоб громада її прийняла і вона була соціально повноцінною особою треба дотримуватись жорстких норм. Трошки вбік і вже гріх, чи якийсь забобон. Приклад, нема у жінки дітей - то їй плата за минулі гріхи; забагато дітей, знову жінка винна – занадто пристрасна.
    Та ця книга і подібні корисні не тільки, щоб посміятися чи подивуватися уявленням, стереотипам людей минулого, а й щоб подивитись на себе із сторони. Наче б то розвиток цивілізації, новітні технологій, доступна освіта, глобалізація, інтернет і при цьому українці такі ж забобонні як раніше. Звідки любов до народної медицини, віщунів (який там вже сезон «екстрасенсів» знімають), боязнь наврочити тощо? А до лікаря коли вже нічого не допомагає. Можливо це просто традиційні ставлення , яке передалось від предків? Тому треба читати подібні книги про звичаї, традиції, погляди, щоб побачити, хто ми є, із якого тіста складаємось і чим відрізняємось від інших народів.

Kitahara

З одного боку, у книзі зібрано цікавий і різноманітний фольклорно-етнографічний матеріал - і подано його в популярній, зрозумілій формі.
    З іншого, мабуть, я все-таки чекала глибшого аналізу. Висновки досить очевидні й скупі, хоча й обгрунтовані, звичайно.
    Було кілька речей, які примусили мене замислитися про те, як ці стародавні уявлення щодо природи жіночої тілесності впливають на сучасні комплекси жінки і стереотипи щодо неї в суспільстві. Однак свої висновки я зробила сама, і дещо прикро те, що автор у вступній частині якраз щось подібне в підсумку обіцяла. Але простеження зв'язку минулого і сучасності у книзі, на жаль, майже немає.

Однак, хоча науковий метод тут головно описовий, читання справді цікаве. Добір ілюстрацій у перевиданні "Книжкового Клубу" часом бентежить невідповідністю до тексту, а робота "Біля криниці" навіть уміщена двічі. Але загалом ілюстраціїї також урізноманітнили подачу матеріалу.

Дякую авторці за книгу і бажаю, як раптом вона колись сюди зазирне, подальших наукових успіхів.

katena1000000

В наш час - ми володіємо знаннями. Ще змалечку, дітям розповідають про будову та функції людського організму.В дитячому садку - валеологія, в школі - анатомія. Але як жили люди в ті часи, коли таких знань не було? Які знання мала жінка 18-19 ст.про фізіологію власного тіла?Які вірування, заборони були стосовно різних станів жінки: менструація, втрата цноти, вагітність, пологи. В жодному підручнику історії України ви не знайдете інформації на такі інтимні теми. А в книзі Ірини Ігнатенко розкриваються всі ці теми і навіть більше. У 18-19 ст в Україні надзвичайно важливим був перехід жінки із одного соціального стану в інший. Від дівчинки до дівчини, потім нареченої, жінки, матері, баби. Як впливало суспільство на всі ці зміни. Тому що, коли читаєш про "обряд комори", вечорниці і т. д., розумієш, що жіноче тіло не належало самій жінці. "...жінка традиційного суспільства була заручницею своєї нормальної природної фізіології, яку невтомно і прискіпливо контролювало суспільство - від розквіту й до згасання її фізіологічних функцій." Книга мені дуже сподобалась, вражає з першого розділу. Легко читається, є багато ілюстрацій та фольклору. Красиве оформлення та зручний формат. Рекомендую.

grinenkoas

Книга про те, як нелегко було у ХІХ на початку ХХ століття просто БУТИ жінкою. Мушу відзначити чудове оформлення видання, особливо картину на палітурці – вона прекрасна. Тема цікава, інтригуюча, місцями провокаційна. Авторка написала наукову роботу і представила її загалу, тому треба бути готовим до великої кількості філологічної термінології та до безлічі цитат із різноманітних джерел. Але це і є родзинкою книги.
    Часто прочитане мене шокувало, змушувало червоніти чи посміюватися, та це наша історія. І хай такі моменти не були притаманні усій Україні, але десь вони зустрічалися і були помічені авторами різних праць.
    Єдине, видання має декілька друкарських помилок, помічених мною. А так раджу до прочитання тим, хто цікавиться питаннями гендеру, жіночої долі в історії України. Та зауважте, що книга 18+.