Рецензия Krysty-Krysty на книгу — Дмитрия Быкова «Эвакуатор» — MyBook

Отзыв на книгу «Эвакуатор»

Krysty-Krysty

"Мастер и Екатерина" - видела я очевидную отсылку две трети книги. Нет, подмастерье - вздохнула с сожалением под конец. Ах, ну почему Быков не остановился на конце света - это вполне себе достойная концовка для чего бы там ни было. Есть ли жизнь после апокалипсиса? Разве можно такое называть жизнью?..

Она бегает от мужа-рохли к человеку, который спасает ее сказкой. И апокалипсис, который происходит с нелюбимым городом, она принимает на счет своей вины. Ее мастер (напрямую называемый в конце Магистром) будто создает словом мир, новую землю и новое небо. Фантазирует или... Больше, чем длящейся, неизбежной, точной катастрофы я боялась... реальности, того, что сказка - только сказка, пшик. Мне очень редко бывает страшно от книг - от этой было жутко до самых внутренностей.

Вы привыкли к перманентному затянувшемуся апокалипсису? Тошнотворное чувство беды, безысходности, обреченности - ваши будни? Ну, так переживите катарсис побега. И вернитесь в привычную катастрофу. И еще раз. И так раз пять. А что вы думали: за первым кругом ада еще восемь кругов. Вы надеялись обойтись одним?

Я просила посоветовать мне книгу, которая не разобьет мое сердце. Пожалуйста - "Эвакуатор" не разбивает. "Эвакуатор" медленно, с удовольствием отрезает ломтик за ломтиком.

Давно мне не попадалось такой мегадепрессивной книги, гипервыматывающей, экстрамотошной. С семейными разборками, сверхнатурализмом быта, абсурдом будничности. Поставлю на виртуальную полку с Брошенными машинами , тем более что значительная часть "Эвакуатора" - роуд-стори через апокалипсис.

Давно мне не попадалось книги, от которой я получила такое наслаждение: автор виртуозно владеет языком - сгущенка для филологического мозга - словотворчество, игра смыслами, к тому же ярчайшие характеры вторичных персонажей, блестящие эпизоды, сценки-шедевры, метафоры действительности (отвергнутый идиотами идиот, встреча с бывшей одноклассницей, да все, все - живые, мои соседи, узнаваемые до смертельного ужаса; и вся правда о землянах, такие характерные трагикомические ситуации, всё так и есть), а между прочим меткие, лаконичные острые дротики в политику, литературу, историю. И ничего лишнего. Кроме последней трети - лишних вариантных финалов.

Твердая ассоциация с "Мастером и Маргаритой" не только в безумной любви на фоне агонизирующего города, но и в рекурсии концовок. Вот только мне не дали возможности выбирать. И приходится принимать последний финал: любовь - это твой личный апокалипсис, а эскапизм побеждается принятием ответственности за свой мир.

Не хочу нового неба взрослой ответственности. Пусть длится апокалипсис, а я буду кричать в нем, как героиня своему инопланетянину: "Заводи лейку! Ну, кто-нибудь, пожалуйста, заводи уже свою лейку!!!" И - валим.

Па-беларуску...

Тутака...

"Майстар і Кацярына" - бачыла я відочную адсылку дзве трэці кнігі. Не, Падмайстар - уздыхнула з жалем пад канец. Ах, ну чаму ён не спыніўся на канцы свету - гэта цалкам сабе годная канцоўка. Ці ёсць жыццё пасля апакаліпсісу? Хіба можна такое жыццём называць?..

Яна бегае ад мужа-рохлі да чалавека, які ратуе яе казкай. І апакаліпсіс, які адбываецца з нелюбімым горадам, яна прымае на кошт сваёй віны. Яе майстар (наўпрост называны ў канцы Магістрам) быццам бы стварае словам свет, новую зямлю і новае неба. Фантазуе ці... Больш, чым дакладнай, неўнікнёнай катастрофы, якая доўжыцца і доўжыцца ў кнізе, я баялася... рэальнасці, таго, што казка - толькі казка, пшык. Мне вельмі рэдка бывае страшна ад кніг - ад гэтай было вусцішна да самых вантробаў.

Вы звыкліся да перманентнага задоўжанага апакаліпсісу? Ванітнае пачуццё бяды, безвыходнасці, асуджанасці - вашы будні? Ну, то перажывіце катарсіс уцёкаў. І вярніцеся ў звыклую катастрофу. І яшчэ раз. І так разоў пяць. А што вы думалі: за першым колам пекла яшчэ восем. А вы спадзяваліся абысціся адным?

Я прасіла параіць мне кнігу, якая не разаб'е маё сэрца. Калі ласка - "Эвакуатар" не разбівае. "Эвакуатар" марудна, з задавальненнем адразае лустачку за лустачкай.

Даўно мне не траплялася такой мегадэпрэсіўнай кнігі, гіпервымотвальнай, экстрамоташнай. З сямейнымі разборкамі, звышнатуралізмам побыту, абсурдам будзённасці. Пастаўлю на віртуальную палічку з Брошенными машинами , тым больш што значная частка "Эвакуатара" - роўд-сторы паўз апакаліпсіс.

Даўно мне не траплялася кнігі, ад якой я атрымала такую асалоду: аўтар віртуозна валодае мовай - згушчонка для філалагічнага мозгу - словатворчасць, гульня сэнсамі, да таго ж найярчэйшыя характары другасных персанажаў, бліскучыя эпізоды, сцэнкі-шэдэўры, метафары рэчаіснасці (адкінуты ідыётамі ідыёт, сустрэча з былой аднакласніцай, ды ўсе, ўсе - жывыя, мае суседзі, пазнавальныя да смяротнага жаху; і ўся праўда пра зямлянаў, такія характэрныя трагікамічныя сітуацыі, усё так і ёсць), а паміж іншым трапныя, лаканічныя вострыя дроцікі ў палітыку, літаратуру, гісторыю. І нічога лішняга. Акрамя апошняй трэці - лішніх варыянтных фіналаў.

Цвёрдая асацыяцыя з "Майстрам і Маргарытай" не толькі ў вар'яцкім каханні на фоне горада, што б'ецца ў агоніі, але і ў рэкурсіі канцовак. Вось толькі мне не далі магчымасці выбіраць. І даводзіцца прымаць апошні фінал: каханне - гэта твой асабісты апакаліпсіс, а эскапізм перамагаецца прыняццем адказнасці за свой свет.

Не хачу новага неба дарослай адказнасці. Няхай доўжыцца апакаліпсіс, а я буду крычаць у ім, як гераіня свайму іншапланетніку: "Заводзь лейку! Ну, хто-небудзь, калі ласка, заводзь ужо сваю лейку!!!" І - валім.

30 января 2020